לשאלות ולקביעת פגישת ייעוץ:
Dr.IdoStrauss@gmail.com 03-5396560

נוירלגיה טריגמינלית

נוירלגיה טריגמינלית הינה סינדרום של כאבי פנים המופיעים בצורת התקפים עזים של כאב הדומה ל"זרם חשמלי" בדרך כלל בצד אחד של הפנים. בחלק מהחולים הכאבים כה עזים עד שהמחלה נקראה בעבר גם מחלת ההתאבדות. הכאבים נגרמים בשל לחץ של עורק מוחי על עצב התחושה של הפנים הקרוי העצב הטריגמינלי (או העצב המשולש) בסמוך למוצאו מגזע המוח. לחץ ווסקולרי זה גורם לפגיעה בעצב ולהולכה עצבית לא תקינה, המתבטאת ככאב נוירופתי עז היכול להופיע באופן ספונטני או כתוצאה מגירוי תחושתי כגון מגע קל בפנים, לעיסה, צחצוח שיניים ואף דיבור. 

טיפולים
הטיפול העיקרי במחלה הוא באמצעות תרופות, אולם חשוב לדעת כי במקרים בהם לא מושגת הקלה מספקת בכאבים באמצעות טיפול תרופתי קיימים מספר טיפולים נוירוכירורגיים יעילים. למעשה נוירלגיה טריגמינלית הינה אחד מתסמונות הכאב הכרוניות היחידות הניתנות לריפוי באמצעות טיפול נוירוכירוגי. ד״ר שטראוס התמחה בטיפול משולב בנוירלגיה טריגמינלית במסגרת תת-התמחות בטורונטו ולכן מציע את מגוון הטיפולים הקיימים כיום: 

דקומפרסיה מיקרווסקולרית Microvascular Decompression - MVD
מכיוון שהכאבים נגרמים מלחץ של עורק מוחי על העצב הטריגמינלי בסמוך למוצאו מגזע המוח הטיפול הנוירוכירורגי הקלאסי מתבסס על הפרדה ניתוחית של העורק הלוחץ מעצב הפנים. ניתוח זה נקרא דקומפרסיה מיקרו-וסקולרית (MVD - Microvascular Decompression) והוא מתבצע באמצעים נוירוכירורגיים מתקדמים. שיטה זו יעילה מאוד כטיפול ארוך טווח. 
קרא עוד>>

ריזוטומיה פריפרית
שיטה נוספת היא צריבה של העצב במוצאו מהגולגולת לאזור הפנים (ריזוטומיה פריפרית), שיטה זו אמנם פחות פולשנית אך אחוזי ההצלחה לטווח ארוך נמוכים משמעותית.

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית Stereotactic Radiosurgery
שיטת טיפול חלופית לא פולשנית המקובלת בעולם מזה שנים רבות היא באמצעות קרינה סטריאוטקטית רדיוכירורגית (Stereotactic Radiosurgery). בשיטה זו מוקרן העצב בצורה מדוייקת באזור הפגוע ומופחתת יכולתו ליצור ולהעביר את אותות הכאב הפתולוגי. הטיפול אורך כשעה בלבד ולאחריו הולכים המטופלים הביתה.
הטיפול ניתן בשיתוף פעולה של המחלקה הנוירוכירורגית ומכון הקרינה במרכז הרפואי ע"ש סוראסקי תל אביב (איכילוב) והוא זמין כעת למטופלים מרחבי הארץ. 
קרא עוד>>


לתיאום פגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף  >>