לשאלות ולקביעת פגישת ייעוץ:
Dr.IdoStrauss@gmail.com 03-5396560

רדיוכירורגיה

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית היא טכניקת טיפול בלתי פולשנית בפתולוגיות מוחיות (כגון גרורות במוח), שבה עושים שימוש בקרינה ממוקדת בעוצמה גבוהה, למוקד ספציפי בעומק המוח - כהשלמה לניתוח ואף במקום ניתוח. הטיפול מתבצע באמצעות מכשור קרינה מיוחד, ששולח קרינה בעצמה נמוכה מכיוונים שונים אל המוקד בו רוצים לטפל. כך, למעשה, בדומה לזכוכית מגדלת המרכת קרני שמש, מקבל המוקד קרינה בעוצמה רבה שהורסת את תאי הגידול שנמצאים בו, בעוד שהאזורים שסביבו מקבלים קרינה בעוצמה נמוכה מאוד ולכן לא נפגעים.זאת, בשונה מההקרנות שניתנות לכל המוח (Whole Brain Radiotherapy), שאמנם מטפלות בגידול, אך גם עלולנ לגרום לנזק לתאים הבריאים שסביבו (נמצא במחקרים כי במהלך שנה לאחר ההקרנה הרחבה, חלה ירידה קוגניטיבית ופגיעה בזיכרון). 

מתי משתמשים ברדיוכירורגיה סטריאוטקטית? 
הקרינה הממוקדת משמשת בעיקר לטיפול בגרורות מוחיות אך גם לגידולי מוח שפירים או במלפורמציות עורקיות-וורידיות AVM. בבית החולים "איכילוב" משמשת השיטה באופן ייחודי בארץ גם לטיפול בכאבי פנים של נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal Neuralgia) כתחליף לניתוח.  


כיצד מתבצע הטיפול? 
הטיפול אינו פולשני – ומתבצע כטיפול יום. הטיפול יכול להינתן במנת קרינה אחת, או ב 3-5 מנות, כתלות בסוג, גודל ומיקום הנגע.  טרם החלטה על הטיפול, מגיע המטופל לפגישה עם צוות רב תחומי הכולל נוירוכירורג המתמחה ברדיוכירורגיה ואונקולוג מומחה בקרינה.   
הטיפול עצמו נחלק לשני שלבים:
בשלב הראשון, בד״כ יום לפני הטיפול עצמו, עובר המטופל סימולציית CTמיוחדת, שבה מותאמת לו מסיכה תרמופלסטית, המקבעת אותו למיטה הטיפול - ודואגת כי לא יזוז בזמן הטיפול; ובנוסף המטופל עובר הדמיית MRI  ברזולוציה גבוהה, כדי להדגים במדוייק את הפתולוגיה המוחית. לאחר הבדיקות, מתכנן הצוות את הטיפול - מסמן את המיקום המדוייק ואת המבנים הקריטיים הסמוכים ומתכנן את הכיוונים שמהם תגיע הקרינה.   


בשלב השני - מגיע המטופל לטיפול עצמו. החולה מקובע למיטה, באמצעות המסיכה שהותאמה לו; ומכשיר הקרינה הייעודי סובב סביבו. אורך הטיפול נע בין 20 לבין 30 דקות; ואינו כרוך בשום הליך פולשני. לאחר השגחה למשך כחצי שעה מגמר הטיפול, משוחרר המטופל לביתו.  השפעת הקרינה אינה מיידית - ותלויה בסוג הפתולוגיה ובמינון הקרינה. בגידולים ממאירים, תוצאות הטיפול מתבטאות תוך חודשים ספורים, בעוד בתהליכים שפירים - תוצאות הטיפול יכולות לבוא לידי ביטוי רק לאחר שנה - שנתיים. 

לסיכום: בעבר, טיפול בקרינה לכל המוח היה כרוך בתופעות לוואי משמעותיות (לרבות: ירידה קוגניטיבית). כיום, באמצעות רדיוכירורגיה סטריאוטקטית, ניתן לטפל בקרינה רבת עוצמה וממוקדת - במגוון בעיות קשות (גידולים, מלפורמציות של כלי דם ותסמונת העצב המשולש).


מאמר רדיוכירורגיה לגרורות מוחיות


ד״ר שטראוס משמש כמנהל היחידה לרדיוכירורגיה באיכילוב, לתיאום פגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף  >>