לשאלות ולקביעת פגישת ייעוץ:
Dr.IdoStrauss@gmail.com 03-5396560

ניתוח אפילפסיה לכריתת מוקד

ניתוח נוירוכירורגי לטיפול באפילפסיה מוקדית

להסבר כללי על אפילפסיה והטיפולים השונים ראה את העמוד הבא.

חולי אפילפסיה הסובלים מאפילפסיה מוקדית - ז״א שההתקפים מתחילים במוקד מסויים במוח, נוטים במקרים רבים שלא להגיב בצורה מספקת לטיפול תרופתי. חולים אלו מוגדרים כסובלים מאפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי ויכולים להיות מועמדים לטיפול ניתוחי שמטרתו לנטרל את המוקד האפילפטי ולהפסיק את הפרכוסים. במקרים המתאימים יכול טיפול ניתוחי להביא לריפוי המחלה.

טרם החלטה על טיפול ניתוחי יש צורך לעבור בירור מקיף על ידי נוירולוג המתמחה בטיפול באפילפסיה על מנת לוודא שהטיפול התרופתי אכן מוצה בצורה מיטבית, ולזהות ולהגדיר את המוקד ממנו מתחילים הפרכוסים. הבירור כולל מספר שלבים וכולל בד״כ לפחות ביצוע ווידאו EEG על מנת לאפיין את ההתקפים והדמיה מוחית מתקדמת באמצעות MRI. במקרים מסויימים יש צורך לעיתים בניטור מתקדם על ידי השתלת אלקטרודות במוח לזיהוי מדוייק של המוקד האפילפטי.

במידה ומזוהה מוקד בודד ממנו מתחילים הפרכוסים ניתן לשקול כריתה כירורגית שלו, תוך הערכת הסיכוי לריפוי מול הסיכון האפשרי לפגיעה נוירולוגית הכרוך בניתוח מוח. הניתוח קרוי בשפה המקצועית ״קרניוטומיה״ וכרוך בפתיחה כירורגית של הגולגולת, חשיפת המוח והסרה מיקרו-כירורגית בעזרת מיקרוסקופ של האזור החולה במוח. במקרים בהם קיימת לזיה אנטומית מוגדרת היטב לפי הדמיה מוחית (למשל במקרים של אפילפסיה ממקור טמפורלי) סיכויי ההצלחה גבוהים.
 
ניתוחי לייזר לצריבת מוקד אפילפטי:
בשנים האחרונות פותחה שיטה חדשה המחליפה את הניתוחים הפתוחים הגדולים לכריתת מוקדים אפילפטיים במוח. במהלך הניתוח מוחדר סיב אופטי עדין למרכז המוקד האפילפטי במוח בצורה מדוייקת באמצעות מערכת ניווט בגישה זעיר פולשנית (דרך חור קטן בגולגולת).
לאחר מכן מועבר המטופל למכשיר ה-MRI שם מוקרנת אנרגיית לייזר דרך הסיב האופטי שמחממת את רקמת המוח החולה במשך דקה עד שתיים עד שהאזור החולה נהרס. הטיפול מבוצע במכשיר MRI ברזולוציה גבוהה המאפשר לקבל תמונה בזמן אמת של פנים המוח, תוך בקרה של הטמפרטורה במוח, וכך למנוע נזקים למוח הבריא מסביב. 
חשוב להדגיש כי הטיפול בלייזר אינו מתאים לכל החולים, אך במקרים המתאימים יכול להביא לתוצאות מצויינות עם התאוששות מהירה לאחר הניתוח.

לכתבה שהתפרסמה ב-ynet על הטיפול הניתוחי בלייזר


לתיאום פגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף  >>