לשאלות ולקביעת פגישת ייעוץ:
Dr.IdoStrauss@gmail.com 03-5396560

טיפולים נוירוכירורגיים בנוירלגיה טריגמינלית

נוירלגיה טריגמינלית הינה סינדרום של כאבי פנים המופיעים בצורת התקפים עזים של כאב הדומה ל"זרם חשמלי" בדרך כלל בצד אחד של הפנים. בחלק מהחולים הכאבים כה עזים עד שהמחלה מכונה גם מחלת ההתאבדות.

הכאבים נגרמים בשל לחץ של עורק מוחי על עצב התחושה של הפנים הקרוי העצב הטריגמינלי (או העצב המשולש) בסמוך למוצאו מגזע המוח. לחץ ווסקולרי זה גורם לפגיעה בעצב ולהולכה עצבית לא תקינה, המתבטאת ככאב נוירופתי (ממקור עצבי) עז היכול להופיע באופן ספונטני או כתוצאה מגירוי תחושתי כגון מגע קל בפנים, לעיסה, צחצוח שיניים ואף דיבור. הכאב מופיע לרוב בצד אחד של הפנים, בפיזור אחד משלושת סעיפי העצב הטריגמינלי האחראי לתחושות במצח (V1),  בלחי, בלסת העליונה (V2) ובלסת התחתונה (V3).


ֿ
הסינדרום יכול להופיע אצל כל אחד. השכיחות באוכלוסיה הכללית היא בערך 1 ל-10,000, ושכיחה יותר בנשים לעומת גברים ביחס של 2:1. המחלה מופיעה בד״כ אחרי גיל 40 והשכיחות עולה עם הגיל. הסיכון היחיד שזוהה הוא טרשת נפוצה.

אבחנה
 ישנן סיבות רבות נוספות לכאבי פנים ולכן הבסיס לטיפול הוא אבחנה נכונה ומדוייקת! השלב הראשון של הטיפול הוא בדיקה ואבחנה של המצב על ידי מומחה לכאבי פנים. האבחנה של נוירלגיה טריגמינלית היא קלינית על סמך אנמנזה ובדיקה גופנית, אין בדיקת הדמיה או בדיקת דם המאבחנת נוירלגיה טריגמינלית. לאחר קביעת האבחנה מותאם הטיפול באופן אישי.

טיפולים 
לרוב הכאבים מגיבים לטיפול תרופתי בתרופות אנטי-פרכוסיות כגון קרבמזפין (טגרטול), אולם כ-10% עד 20% מהחולים סובלים מכאבים עמידים לטיפול תרופתי ומועמדים לטיפול פולשני נוירוכירורגי.

1. ניתוח MVD - הטיפול הנוירוכירורגיה הקלאסי מתבסס על הפרדה ניתוחית של העורק הלוחץ מעצב הפנים באמצעות דקומפרסיה מיקרווסקולרית (MVD - Microvascular Decompression ). שיטה זו יעילה מאוד כטיפול ארוך טווח אולם כרוכה בסיכון נמוך של ניתוח מוח. במהלך הניתוח מזהה המנתח את העצב הטריגמינלי ואת כלי הדם הלוחץ עליו. ההפרדה בין כלי הדם לעצב מבוצעת באמצעות פד טפלון (חומר דמוי צמר גפן) שמונח בין העצב לעורק ומונע את הלחץ על העצב. ניתוח זה יעיל מאוד כטיפול ארוך טווח, אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ועומדים על כ-90 אחוז, אולם תתכן  חזרה של הכאבים בכ-20 אחוז מהמטופלים בעשר השנים שלאחר הניתוח. 
ניתוח MVD הינו ניתוח בטוח עם אחוזי סיבוכים נמוכים. בחולים מבוגרים או עם מחלות רקע המעלות את הסיכון הניתוחי קיימות שיטות טיפול נוירוכירורגיות אחרות.

2. ריזוטומיה פריפרית - שיטה נוספת היא צריבה של העצב במוצאו מהגולגולת לאזור הפנים (ריזוטומיה פריפרית), שיטה זו אמנם פחות פולשנית אך אחוזי ההצלחה לטווח ארוך נמוכים משמעותית וקיים סיכון של התפתחות כאב חדש עמיד לטיפול (אנסטזיה דולורוזה). 

 3. רדיוכירורגיה סטריאוטקטית - שיטת טיפול חלופית לא פולשנית המקובלת בעולם מזה שנים רבות היא באמצעות קרינה סטריאוטקטית רדיוכירורגית ( Stereotactic Radiosurgery ). בשיטה זו מוקרן העצב בצורה מדוייקת באזור הפגוע ומופחתת יכולתו ליצור ולהעביר את אותות הכאב הפתולוגי. יתרון השיטה הוא שהטיפול אורך כשעה ומבוצע כטיפול יום ולאחריו הולכים המטופלים הביתה. סיכויי ההצלחה הם כ- 80-90% לשיפור בכאב בטווח הקצר, בטווח הארוך סיכויי ההצלחה עומדים על כ 60-70% לשיפור משמעותי בכאב. הפרצדורה מתאימה בעיקר לחולים שאינם מתאימים לניתוח MVD, דהיינו מבוגרים, או חולים עם מחלות רקע סיסטמיות משמעותיות המעלות את הסיכון לניתוח MVD. למרות שהטיפול מקובל בעולם מזה עשרות שנים הוא לא היה זמין בארץ.
החל מינואר 2015 הוכנס הטיפול בשיתוף פעולה של המחלקה הנוירוכירורגית ומכון הקרינה במרכז הרפואי ע"ש סוראסקי תל אביב (איכילוב) והוא זמין כעת למטופלים מרחבי הארץ. 

   
התמונות מראות את תכנון הטיפול ברדיוכירורגיה על מערכת המחשב. בתמונה הימנית סימון העצב הטריגמינלי. בתמונה השמאלית תכנון מסלול הקרינה תוך שמירה על המוח מסביב.

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ >>


ד״ר שטראוס בראיון אצל פרופ׳ קרסו על הטיפולים הנוירוכירורגים לנוירלגיה טריגמינלית: